Tam, kde velebobři dávali dobrou noc /přednáška Ivany Fridrichové - Sýkorové/

Není v Evropě mnoho zemí, které by se mohly pyšnit unikátně zachovaným sídlištěm našich nejstarších předků starým 0,75 mil. let. My to obrovské štěstí máme. Několik kroků za hranicí Velké Prahy, na Zlatém kopci u Přezletic se jedno takové sídliště dochovalo. A co víc, nejenom toto sídliště, ale i my všichni jsme měli obrovské štěstí, že se mezi námi našel člověk, který jej nejenom našel, ale ještě i prozkoumal a tím i zachránil pro své současníky. Náhoda, osud, těžko říci … ale dobře, že Jan Fridrich byl, alespoň se můžeme sejít ve středu 24. února 2016 v čítárně Městské knihovny v Poličce a od 18:00 hod. společně vyrazit na cestu za poznáním místa, kde se tehdejší lovci ubytovali na úpatí buližníkové skalky - kamýku. Na břehu jezírka tehdy vznikl lovecký tábor s několika obydlími. Před nimi plápolaly ohně, kolem nich se dělila ulovená kořist, tedy všechno co tehdy v okolí létalo, běhalo i plavalo. A vyráběly se tam i kamenné a kostěné nástroje. Po jarních záplavách se však také znova stavělo … co však budu dál psát, víte co, přijďte se na to podívat sami.

Ivana Fridrichová-Sýkorová