Vernisáž výstavy Valdemara Sokola - Prostor a tóny

Valdemar Sokol – deskové obrazy: PROSTOR A TÓNY

Další výstavou v knihovně představíme uměleckou tvorbu známého malíře a grafika Valdemara Sokola. Po ukončení studia scénografie na loutkářské katedře DAMU v roce 1965 se Valdemar Sokol věnoval především volné malířské tvorbě. Zabýval se také vytvářením mozaiek do interiérů, malbou miniatur, vyzkoušel různé grafické techniky, ale jeho hlavní náplní práce dodnes zůstává tvorba deskových obrazů, které budou objektem zájmu květnové výstavy v knihovně.

Důležitým prvkem Sokolových obrazů je světlo, které jimi prostupuje. Neméně podstatným prvkem je prostor, do kterého by podle Valdemara Sokola mohl divák vstoupit a cítit se v něm dobře. „Maluji své vlastní představy prostorů, pocitů i vizí vyvolaných hudbou. Jsou to většinou imaginární krajiny, více či méně abstraktní, kde se často prolínají různé dimenze, většinou doplněné konkrétními detaily a symboly,“ uvedl autor ke své tvorbě.

Řada autorových prací je v majetku různých institucí a podniků, mimo jiné v Národní galerii a Památníku národního písemnictví. Jeho dílo také naleznete ve sbírkách Městského muzea a galerie Polička (obraz Allegro – pocta B. Martinů). Výstava bude v prostorách knihovny zahájena za přítomnosti autora v úterý 6. května 2014 v 18 hodin a k vidění bude do 6. června 2014.