ROMA AETERNA - STOLETÍ PRVNÍCH CÍSAŘŮ

Římané a jejich stát jsou dosud působivým dokladem toho, jak se z urputných a trošku agresívnějších sedláků mohou stát páni světa. Jejich pouť dějinami trvala mnoho století, lemovaly ji potoky krve a nadčasová řešení problémů. Vládli jim králové, které nakonec vyhnali. Pak přišli na řadu dva každoročně obměňovaní konsulové, odpovědní senátu a lidu římskému. Ty si paradoxně tak oblíbili, že si je ponechali i v době, kdy v čele římské velmoci stanuli císařové. Císařové vládli a konsulové zachovávali dekorum kolektivní správy věcí veřejných. Mnoho věcí se Římanům nepovedlo, ale některá jejich řešení jsou i po staletích velmi svůdná.

6. ZÁŘÍ 2023 – AUGUSTUS, CÍSAŘ, JENŽ BYL PRVNÍ
První císař Říma (princeps) byl dítkem štěstěny. Pocházel z bohaté rodiny. Adoptoval ho bůh, po kterém zdědil nejenom ohromný majetek, ale nakonec i moc. Navíc se dožil vysokého věku. Když se stal císařem, nebylo na živu moc pamětníků jeho divokého mládí. Ti, kteří si pamatovali, ve vlastním zájmu raději mlčeli.

20. ZÁŘÍ 2023 – TIBERIUS, CÍSAŘ, JEHOŽ NECHÁPALI
Byl synem zapřísáhlého republikána, nakonec ho však adoptoval císař. Stal se vojákem a Římu sloužil celý život. To chápal málokdo. Lepší to nebylo ani s jeho rolí císaře. „Ať mě nenávidí, jen když se mě bojí,“ to jsou slova republikána na císařském trůnu.

4. ŘÍJNA 2023 – CALIGULA, CÍSAŘ, JEHOŽ SE BÁLI
Být synem slavného otce je vskutku tragédie. K vyrovnanosti patrně nepřispěje ani výchova na dvoře podivínského strýce. A když vám náhodou do klína spadne neomezená moc, není divu, že vás, spíše dřív než později, čeká násilná smrt.

18. ŘÍJNA 2023 – CLAUDIUS, CÍSAŘ, JEMUŽ SE SMÁLI
Byl inteligentní, vzdělaný a trpělivý. Chybělo mu však charizma a zdraví. Navíc měl slabost pro ctižádostivé manželky. Ač se mu Římané smáli, přesto byl nepochybnou císařskou hvězdou julsko-claudijské dynastie.

1. LISTOPADU 2023 – NERO, CÍSAŘ, JENŽ CHTĚL BÝT UMĚLCEM
Na trůn se dostal velmi mladý, zásluhou své neobyčejně schopné matky. Její dominance ho provázela po celý život, i ze záhrobí. Nebyl schopný pochopit správnou míru, cizí mu byla římská uměřenost. Nakonec spáchal sebevraždu a dějiny si ho možná nezaslouženě pamatují jako netvora.

15. LISTOPADU 2023 – GALBA, OTHO, VITELLIUS, CÍSAŘOVÉ, KTEŘÍ CHTĚLI VLÁDNOUT
Císařství, resp. principát, mělo být lékem na občanskou válku. Ale nebylo. Jen co se Římané zbavili Nerona, pustili se do sebe armádní velitelé. Problém byl, že v Římě se mohl za válečníka považovat každý druhý.

29. LISTOPADU 2023 – VESPASIANUS, CÍSAŘ, JENŽ VLÁDL
Zpočátku se jevil jako chytrý sedlák. Potom se stal statečným vojákem a průměrným politikem. Když byl svými vojáky provolán císařem, proměnil se v moudrého státníka. Ačkoliv mu peníze nesmrděly, dokázal dát Římu klid a nový začátek.

13. PROSINCE 2023 – TITUS, CÍSAŘ, JEMUŽ CHYBĚL ČAS
Byl milován otcem, vzděláván po boku následníka trůnu. Přesto mu nechyběl selský rozum. Na trůnu střídal velkého císaře a snažil se nemarnit čas. Byl uznáván, obdivován a poslouchán. Štěstěna mu dopřála nedožít se velkých chyb.

3. LEDNA 2024 – DOMITIANUS, CÍSAŘ, JENŽ SE BÁL
Byl zvláštní, muž mnoha tváří. Někdy se choval jako jeho obdivovaný otec, občas překročil meze zdravého rozumu. Bál se všech a všeho. Litoval, že nemá oči i vzadu. Nakonec se ukázalo, že jeho obavy nebyly plané, byl zavražděn.

17. LEDNA 2024 – ŘÍM V DOBĚ RANÉHO CÍSAŘSTVÍ
Římská říše byla v době prvních císařů domovem milionů lidí. Jak žili, v co věřili, v co doufali? Má cenu po staletích vzpomínat na dobu prvních císařů? Asi má, je lepší vědět a neopakovat chyby předků.

Přednáší dr. I. Fridrichová-Sýkorová
Akademie 21 Polička