Vladislav II. - přednáška dr. I. Fridrichové – Sýkorové

Přemyslovská knížata

Vladislav II. – otec slavného syna

Kníže a král Vladislav zažil za svého života nejenom úspěchy, ale také velmi tvrdé pády. Jinak tomu ani nemohlo ve 12. století být, neboť český stát se zmítal v boji dvou linií vládnoucích Přemyslovců. Aby toho nebylo málo, kromě domácích problémů mu bylo vyrovnávat se s velmi mocným a nevyzpytatelným štaufským císařem Fridrichem Barbarossou, který obdařen ryšavou hlavou, navíc toužil po ovládnutí tehdejšího křesťanského světa. A k tomu potřeboval peníze a vojáky. Obě tyto komodity mu musel Vladislav, těžce tísněn příbuznými, rád či nerad poskytovat. Vděku se za to však nedočkal. Alespoň, že ve vlastní rodině měl klid a celkem se mu vydařily i děti.

Osudy tohoto panovníka a potažmo celých Čech, se však odbývaly na pozadí zlomového okamžiku středověkých dějin Evropy, ve kterých český stát zaujímal klíčové místo, pohříchu v dnešní době poněkud opomíjené a zapomenuté. Protože máme možnost zapátrat v paměti a knížete a krále Vladislava „pozvat“ do čítárny Městské knihovny v Poličce, sejdeme se s ním ve čtvrtek 23. února 2017 o 18 hodině. Doufejme, že toto setkání bude zajímavé pro všechny zúčastněné.