Zadejte dotaz pro vyhledání :
Půjčovní doba :
dospělí |  děti

Dospělí a studenti :

Po  8:00 - 18:00
Út     -      -
St  13:30 - 18:00
Čt  8:00 - 18:00
 8:00 - 16:00
So  9:00 - 11:00
Ne  14:00 - 17:00

Úvodní stránka

Století přemyslovských králů – Přemysl Otakar I. - přednáška dr. I. Fridrichové – Sýkorové

Století přemyslovských králů – Přemysl Otakar I.

Nebyl prvním panovníkem v českých dějinách, který se mohl pyšnit královskou hodností. Ve skutečnosti ho v pomyslné snaze o uchvácení královského vínku předběhli jeho praděd Vratislav a otec Vladislav. Oba předchůdci však dosáhli toliko přechodných úspěchů na tehdejším diplomatickém poli, a proto královská hodnost odcházela do hrobu s nimi.

Když se však po poměrně bouřlivých letech konce 12. století dostal konečně Přemysl k moci v Čechách, stála jemu svěřená země na prahu rozkvětu, který se v našich dějinách občas objeví, ale není pravidlem. Obyvatelé českého státu na počátku 13. století by asi nepovažovali svou každodennost až zase za takovou výhru a možná, že by si i významně poklepávali na čelo, kdyby jim někdo tvrdil, že právě nastupující mladší syn Vladislava II. se stane jedním z největších vladařů v našich středověkých dějinách.

Jak by také mohli čekat velikost od ctižádostivce, kterého vyhodíte dveřmi a vrátí se vám oknem, navíc s urputnou zatvrzelostí několikrát po sobě. Kdo byl však ve skutečnosti Přemysl, v cizině Otakar a pro nás král toho jména první? Přemyslovec, který se objevil ve správný čas na správném místě. Vládce, který převedl jemu svěřenou zemi dobou velkých změn a zvratů způsobem, jenž násobil její potenciál. Panovník, který svou obratností a promyšlenou diplomacií donutil ostatní, aby se smířili se vznikem nového království v hranicích Svaté říše římské.

Odpovědi nejenom na tyto otázky můžete dostat ve čtvrtek 6. října 2016 v čítárně Městské knihovny v Poličce u obligátní sklenky čaje, který se začne rozlévat v 18:00 hod. dr. Ivana Fridrichová-Sýkorová.


zpět

rss    | Městská knihovna Polička 2008 | Návštěv :