Zadejte dotaz pro vyhledání :
Půjčovní doba :
dospělí |  děti

Dospělí a studenti :

Po  8:00 - 18:00
Út     -      -
St  13:30 - 18:00
Čt  8:00 - 18:00
 8:00 - 16:00
So  9:00 - 11:00
Ne  14:00 - 17:00

Úvodní stránka

Rozhovor s Lukášem Hejlíkem

Robert Fulghum se po letech vrací do České republiky, aby představil svou novou povídkovou knihu „Poprask v sýrové uličce“. Zastávkou na cestě českými luhy a háji bude také Polička, proto si již nyní rezervujte termín 12. června. K této příležitosti přinášíme pár slov s Lukášem Hejlíkem, autorem projektu LiStOVáNí.

Robert Fulghum se k projektu LiStOVáNí připojil již v roce 2011 s nově vydanou knihou Co jsem to proboha udělal. Nyní budete listovat knihou „Drž mě pevně, miluj mě zlehka“. Proč jste vybrali právě tuto knihu?

Seňor Fuljumero přijíždí do Čech prezentovat novou knihu Poprask v sýrové uličce, kterou budeme při turné křtít. Hrát budeme jeho poslední románovou věc, „Drž mě pěvně, miluj mě zlehka“, na které navazovaly ještě „Vzpomínky na jedno dobrodružství“. A právě na tohle dobrodružství, které jsme s Fulghumem na malém turné před pěti lety zažili, budeme teď vzpomínat, na nové daleko větší šňůře. Tedy budeme v podstatě představovat všechny tři jeho poslední knihy. Robert by měl i v představení vystoupit a číst právě ze svých typických esejů, které jeho čtenáři zbožňují.

 

Příběh se odehrává v prostředí tančírny Century v americkém Seatlu, kde se tančí i vyučuje argentinské tango. Můžeme se v představení těšit na opravdový tanec?

No, úplně ne. Ta kniha je také o překonávání hranicí a otevírání dveří, které se často bojíme jen zkusit otevřít. Někdy totiž nejsou zamčené, ale jen zavřené a stačí prostě jen trochu chtít. Takže podobně na tom je i postava Aristo Joyce, který hledá způsob, jak v sobě otevřít tango. Nicméně mluvit se o tomhle krásném tanci bude pořád! A můžeme se u toho těšit i na velkou srandu!

 

Turné s Robertem Fulghumem máte nabité (od půlky června až do poloviny července). Jenom před LiStOVáNím v Poličce vás čeká Jevíčko, Moravská Třebová a Svitavy.  Jak jste na takovou jízdu pana Fulghuma zlákal?

Popravdě, byl to jeho impuls, i když asi nečekal, že navštíví téměř 40 měst, když mi napsal, že by zase rád přijel pokřtít novou knihu a vyletěl s Létajícím cirkusem, jak nás posledně trefně pojmenoval, na turné. Já si toho moc vážím, je to starý pán, který má za sebou klikatou vzrušující cestu. Věřím, že ho turné ještě posílí, i když bude samozřejmě velmi náročné. Tak snad zůstaneme přáteli! Také musím říct, že zřejmě žádný autor takového formátu se opravdu nikdy v takovém rozsahu nedostal mezi lid přímo po republice. Takové turné nemají opravdu ani rockové hvězdy nebo političtí kandidáti. Byl bych docela rád, kdyby tohle někdo zmapoval, protože se domnívám, že Fulghuma už nikdo netroufne!

 

Často vás na představení doprovází sám autor. Můžeme se s podobným projektem, jako je LiStOVáNí, setkat i v zahraničí? Nebo je pro autory turné s LiStOVáNím překvapením?

Ano, jsem hrdý na to, že mi autoři všech zemí, a nás už doprovázely opravdu rozmanité národnosti, říkají, že se nikdy nesetkali s tak živou formou propagace knihy, která rozdává lidem radost, vzbouzí v nich chuť číst, koupit si knihu, a která navíc právě samotným autorům dělá takovou radost. Mnohdy, ať už to bylo v Izraeli, Anglii, Polsku, Německu nebo Francii, se samotní autoři snažili o pokračování jakéhosi LiStOVáNí v jejich zemi. Vím, že i seňor Fuljumero si ode mne vyžádal scénář „Drž mě pevně, miluj mě zlehka“ pro nějaké provedení ve Finsku. Nemyslím si, že to ale dopadne. V tom je mimochodem naše malá země ideální. Tady opravdu můžeme udělat turné od Českých Budějovic po Třinec.

 

A na závěr pozvánka pro ty, kteří ještě nezažili sílu LiStOVáNí. Téměř v každém rozhovoru se snažíte vysvětlovat podstatu LiStOVáNí…  Tak jak to máme s tou knížkou na pódiu?

Ano, za předpokladu, že vás láká Robert Fulghum, doražte. Jsme spojené síly – LiStOVáNí vás překvapí, jak moc divadelní je, jak živá je to zábava. Překvapený byl koneckonců i sám autor, i proto s námi chce teď potřetí vyrazit na šňůru.

 

Klára Kašparová / Lukáš Hejlík


zpět

rss    | Městská knihovna Polička 2008 | Návštěv :