Zadejte dotaz pro vyhledání :
Půjčovní doba :
dospělí |  děti

Dospělí a studenti :

Po  8:00 - 18:00
Út     -      -
St  13:30 - 18:00
Čt  8:00 - 18:00
 8:00 - 16:00
So  9:00 - 11:00
Ne  14:00 - 17:00

Úvodní stránka

Březen - měsíc čtenářství

Březen býval měsícem knihy, pak dlouho měsícem internetu a letos byl třetí měsíc roku 2010 poprvé oficiálně vyhlášen jako měsíc čtenářství. Je to dobře.  Na čtení máme stále méně času, oproti jiným zábavám je zdlouhavé, neopájíme se při něm nejnovějšími technologiemi (i když, už jste viděli elektronickou čtečku knih?) a  příběhy a informace, které v knihách nacházíme, jsou jaksi neúplné, čekající na naše kritické zhodnocení. V době instantní zábavy i bleskových informačních technologií se luxus čtení může jevit trochu jako přežitek.

Celostátní akce jako je Březen – měsíc čtenářství nabízí možnost poukázat na to, že tomu tak není. V období odcházející zimy může připomenout, že čtení je stále nejsilnější informační prostředek, který máme k dispozici a že vlastní imaginace potřebná pro prožití napsaných příběhů je stále ten nejlepší zdroj zábavy. A vybízí také k napsání článku do Jitřenky, který může připomenout funkce a služby městské knihovny.  
Veřejná knihovna by měla být místem, kde si člověk může utvořit názor. Měla by mít něco pro každého, měla by bavit i poučovat, měla by ukazovat, jak osvobozující je poznání i jak opojná je síla fantazie. Umberto Eco napsal, že „ideální funkcí knihovny je být cosi jako bukinistův stánek, místo šťastných nálezů“. Věřím, že takový nález může poličská knihovna zprostředkovat každému, bez ohledu na věk, vzdělání či finanční situaci. Následující text by měl být pozváním do jejích útrob.
                                                                                                                                              
 
Jak se přihlásit do knihovny?
Snadno. V oddělení, které chcete navštěvovat, vyplníte přihlášku, zaplatíte poplatek, dostanete několik ponaučení a můžete si jít půjčovat. Roční poplatek pro dospělé je 100,- Kč, pro studenty a důchodce 50,-Kč, děti do 15 let platí na dětském oddělení za rok 20,- Kč. Čtenáři starší 70 let, držitelé průkazu ZTP a lidé registrovaní na úřadu práce mají členství zdarma.  Potřebujete občanku, děti pak souhlas a podpis rodičů. Dobré je mít také mobilní telefonní číslo, většina komunikace (rezervace, MVS, upomínky) se děje prostřednictvím sms zpráv.
 
Co v knihovně najdu?
Hlavně knížky. Máme jich téměř 50 tisíc, každý rok jich kolem 2000 přibude  a většinu z nich si můžete půjčit domů. V oddělení pro dospělé máte na výběr z více než šedesáti titulů časopisů a troje čerstvé noviny. Nabízíme také více než 400 titulů audioknih, většinu zatím ještě na magnetofonových páscích, ale i cédéček přibývá. K dispozici je knihovnička právní pomoci, studentský koutek se slovníky a encyklopediemi a najdete zde také místnůstku s cizojazyčnou literaturou. Oddělení pro děti nabízí mimo podle věku rozdělených knížek také dětské časopisy a komiksy. Studovna v horním patře skrývá mimo příjemného prostředí také fond regionální literatury, staré až nejstarší Jitřenky a jiné lokální tiskoviny a k vidění jsou také mnohé poklady, které byly v knihovně za více než 150 let nastřádány. Knihy ze studovny není možné půjčit domů. Dole v chodbě jsou k dispozici toalety, které nezamykáme.
 
Na jak dlouho si knihy mohu půjčit?
Knihy, časopisy i ostatní dokumenty můžete mít doma měsíc. Pokud není titul rezervován, je možné jej prodloužit až na 100 dní. Prodloužení je možné při osobní návštěvě, ale také telefonicky, emailem a nejjednodušeji pomocí prodlužovacího formuláře na našich internetových stránkách. Pokud knihy včas nevrátíte, přijde vám výhružná smska a zaplatíte upomínku ve výši 10,- Kč; pokud nezareagujete, upomínky se začnou dramaticky zvyšovat až do výše 150,- Kč.
 
Jak najít co hledám?
Knihovna má ve volném výběru více než 40 000 knih a rychlá orientace v nich může být pro návštěvníka nesnadná. Pokud se mezi knihovními regály ztrácíte, je nejrychlejší cestou zeptat se knihovnice; knižní fond známe a pokud není zrovna u pultu nával, najdeme vám, co potřebujete do pár minut. Pokud sháníte konkrétní titul, můžete se doma nebo na půjčovně podívat do našeho katalogu, kde zjistíte, jestli knihu máme a jestli není zrovna půjčená. Pokud knihu nemáme, můžete si ji objednat z jiné knihovny pomocí Meziknihovní výpůjční služby (MVS), nebo nás přesvědčit, abychom ji do poličské knihovny koupili. Vaše zpětná vazba je pro tvorbu knihovního fondu důležitá, neostýchejte se nám svoje nápady na koupi nových knih říkat či psát, budeme rádi.
 
Jak jsou knihy v knihovně seřazeny?
V oddělení pro dospělé je beletrie rozdělena do několika kategorií. V přední místnosti jsou knihy tříděny podle žánrů: detektivky, ženské romány (což není synonymum pro červenou knihovnu, ženský román je specifický žánr, ve kterém se vyskytuje mnoho vynikajících kousků), historické romány, knihy z lékařského prostředí, dívčí romány a pro mužskou část populace také romány válečné. V přilehlém kamrlíku najdete nově také jazykový koutek. Prostřední místnost je vyhrazena abecedně řazené beletrii, obecně poezii, divadelním hrám, životopisům a sci-fy, fantasy a komiksové literatuře. Zadní část je určena pro literaturu naučnou a odbornou, řazenou podle systému Mezinárodního desetinného třídění (MDT). V oddělení pro děti jsou knihy řazeny podle věku čtenářů, i zde přibývají tematické koutky – dívčí romány, dobrodružné knížky, pohádky a další. 
 
Meziknihovní výpůjční služba - MVS
Menší knihovna jako je ta naše má ve svém fondu jen  malou část současné i minulé knižní produkce. Pokud hledanou knihu u nás nenajdete, je možné nechat si ji poslat z jiné knihovny. Seženeme skoro všechno do několika dnů, poplatek za tuto službu je 50,- Kč za knihu (pokud jich máte víc, může to být levnější, záleží na poštovném). MVS je jednou z nejdůležitějších služeb knihovny, nebojte se ji zkusit využít.
 
Internet a www katalog
Oddělení pro dospělé nabízí 4 počítače s přístupem na internet, určených pro různé využití (pracovní, pohotovostní, „jen na skok“ ), oddělení pro děti pak dva. Přístup na internet je v knihovně zdarma, možné je i tisknout a používat vlastní USB paměti. Mimo to jsou na půjčovnách také naše webové katalogy, na které se přes naše stránky můžete připojit i doma. Pokud vám hledání v katalogu činí problémy, rádi vám jeho funkce a možnosti vysvětlíme.
 
Webové stránky knihovny
Pokud zadáte do Googlu “knihovna Polička“ nebo vyťukáte www.knihovna.policka.org, dostanete se na naše internetové stránky, ze kterých můžete on-line prodlužovat své vypůjčky, vyplňovat MVS žádanky, prohlížet katalog (s možností zobrazení novinek) a další kousky. Pokročilejší uživatelé mohou spravovat své čtenářské konto po zalogování do knihovního systému Clavius. Až na posledně zmíněné jsou všechny úkony velmi jednoduché, pokud nebudete vědět, poradí vám tlačítko otazníku vpravo nahoře nebo se zeptejte v knihovně.
 
Pokud ještě neumím číst
Už v únoru jsme rozšířili půjčovní dobu dětského oddělení tak, aby knihovna měla co nabídnout i předškolním dětem. Čtvrteční dopoledne je tak v dětské knihovně určeno zejména předškolákům a jejich maminkám, tatínkům, či kdo malého „čtenáře“ do knihovny doprovází. Za pomoci rodičovského spolku MaTaMi od března zkoušíme také rozjet pravidelné čtení a povídání o knížkách pro děti od 0,5 do 7 let – poprvé to zkusíme ve čtvrtek 11. března od 9:30 ráno a v tento čas se budeme scházet každý týden. Tedy, vezměte dítka a zkuste se spolu s nimi ponořit do světa pohádek, říkanek a podivuhodných příběhů – možná zde najdete inspiraci i pro vaše domácí čtení, kterého s prcky není nikdy dost.
 
Pokud mám problém číst či knihovnu navštívit
Může se stát, že už vám oči neslouží a vy jste o radost z dobré literatury ochuzeni. Snadná pomoc – v knihovně si můžete vybrat z množství knížek nahraných buď na CD nebo magnetofonových páscích. Takzvané audioknihy jsou stále populárnější a jejich provedení bývá často na špičkové úrovni. Zkuste se zaposlouchat; a pokud náhodou nevlastníte potřebný přehrávač, tak vám po předchozí domluvě nějaký půjčíme.
Pokud ze zdravotních důvodů nemůžete knihovnu navštívit osobně a nemáte zrovna k dispozici nikoho, kdo by vám pravidelné porce oblíbeného čtiva nosil, neváhejte nám zavolat na telefonní číslo 461 723 865. Řeknete nám, co rádi čtete, a my vám knížky či časopisy dovezeme až domů, kde je můžeme také pravidelně obměňovat.
 
A na závěr ještě půjčovní doba a důležité kontakty:
Dospělé oddělní:
Pondělí:               8:00 – 17:00
Úterý:                     ZAVŘENO
Středa:                 13:30 – 17:00
Čtvrtek:               8:00 – 17:00
Pátek:                  8:00 – 16:00
Sobota:                               9:00 – 11:00
 
Dětské oddělení:
Pondělí:               13:30 – 17:00
Středa:                 13:30 – 17:00
Čtvrtek:               8:00 – 17:00
Kontakty:
Kancelář:             461 723 865
Půjčovna:           461 723 866
Dětské:                               461 723 868
 
Všechny kontakty a informace najdete na
www.knihovna.policka.org

zpět

rss    | Městská knihovna Polička 2008 | Návštěv :