Když padají hlavy … - přednáška dr. I. Fridrichové – Sýkorové

Každé lidské společenství, které spojuje řeč, zvyky a společně obývané území, tedy národ, má ve svých dějinách událost, či události, které jsou vnímány i po letech jako traumatické. Ani my nejsme výjimkou, ačkoliv se někdy zdá, že dějiny Čechů sestávají toliko z takovýchto událostí. Ale nedejte se mýlit, historickými traumaty zcela logicky trpí všechny národy. To je bohužel daň za výsadu mít vlastní národní dějiny.

Možná, že étos velké národní tragédie po bitvě na Bílé hoře už nemá onu patřičnou sílu. Přesto, nebo právě proto není dobré se k některým událostem našich dějin obracet zády. Leccos z tehdejších dějů je nadčasové, leccos by se mohlo opakovat, možná v mnohem horší podobě. I když snad nehrozí, že by se před staroměstskou radnicí narychlo stavělo popravčí lešení. Na to máme zákony, např. ten o veřejných zakázkách.

V pondělí 21. června 1621 dopoledne vrcholilo drama neúspěšného pokusu o změnu, který však byl od samého počátku odsouzen k neúspěchu. Teprve ono pondělní ráno se s konečnou platností uzavíraly osudy aktérů českého stavovského povstání, které odstartovaly nebývalé evropské krveprolití, třicetiletou válku. Pro 27 mužů, kteří jistě nechtěně vystupovali v hlavní roli krvavého dramatu, to bylo ráno poslední, pro další stovky přizpůsobivějších ono ráno znamenalo start nových příležitostí. Pro drtivou většinu obyčejných lidí v Evropě však nastávala doba apokalypsy.

Krvavé barokní slavnosti však předcházelo mnoho událostí, které dokládají, jak dlouhodobě neřešené problémy mohou přerůst v drama, na jehož konci jsou hory mrtvých, rozvrácená Evropa a vítězové hodni toliko lítosti, neboť první polovina 17. století byla prohrou pro všechny Evropany, Čechy samozřejmě nevyjímaje, ačkoliv ti si zdánlivě začali. Původně se zdálo, že boj bude sveden ve jménu vyšších cílů, tedy náboženství, nakonec se ukázalo, že důvodem konfliktu je, jako ve většině případů, toliko boj o moc, majetek a vliv.

Přestože jsme vybrali poněkud chmurnou událost našich dějin, doufáme, že si přesto najdete cestu do čítárny Městské knihovny v Poličce, kde se ve středu 21. června 2017 od 17:30 hod. uskuteční přednáška dr. I. Fridrichové-Sýkorové. Hlavy při ní však padat nebudou.