Filip IV. Sličný - přednáška dr. I. Fridrichové – Sýkorové

Někdy se stává, že osudy mnoha lidí ovlivní jedinci, kteří jsou svými vrstevníky považováni za nevýrazné až neschopné osobnosti. Tento osud potkal i tvůrce středověké francouzské „absolutní“ monarchie, krále Filipa IV., jenž si pro svůj vzhled vysloužil přízvisko Sličný.

Když jako mladíček převzal odpovědnost za Francii, zmítala se země ve velkých problémech, neúrody a hlad byly na denním pořádku, řemesla stagnovala, vázl obchod, navíc se válčilo, a to nejenom s cizinci, ale i doma. Francouzská šlechta jako by zapomněla na blahodárnost „božího míru“, svoje spory řešila silou, krátkodobý a krátkozraký zisk zastiňoval dlouhodobější rozvoj země. Přestože tehdejší Francie byla evropskou mocností, vnitřní rozvrat byl na postupu.

Jsou okamžiky, které pro schopné osobnosti představují výzvu. Ti méně schopní většinou ani nepřijdou na to, že je čas pro změnu, či vylepšení. Naštěstí pro Francouze se na konci 13. století jejich králem z Boží milosti stal Filip, král zdánlivě netečný, bez emocí, nudný a neusměvavý. Těžko soudit, jaké myšlenky se skrývaly za kamennou tváří tohoto panovníka, introverta, který své okolí děsil upřeným pohledem, neboť jeho oči nemrkaly. Těm, kteří měli možnost zažít jeho upřený zrak, připadal jako sova, tedy krásný pták, ovšem bez špetky inteligence. V lepším případě ho považovali za sochu, za níž se schovávají jeho proradní rádci, praví tvůrci královské moci. Inu i tak lze vnímat a chápat královský majestát.

Ať působil na své okolí introvertní král jakkoli, je pravdou, že po dobu několika desetiletí stál v čele Francie panovník, který dokázal změnit její dějiny, vybudovat centrální monarchii, vnutit Francouzům placení daní, byrokracii a zakázat vnitřní soukromé války. Na konci jeho vlády byla země vnitřně jednotná, silná a schopná zvládnout nejedno temné období. Na druhou stranu je však pravda, že i cena, kterou museli Francouzi za svou velikost zaplatit, byla velká. Platil však i Filip IV., osamělostí, nepochopením a vrcholnou neoblibou. Ostatně nepochopení ho provází až do současnosti.

Pokud budete chtít vědět, jak v západní středověké Evropě vznikaly velmoci, potom se budeme těšit na setkání v čítárně Městské knihovny v Poličce, kde se ve středu 7. června 2017 od 17:30 hod. uskuteční přednáška dr. I. Fridrichové-Sýkorové věnovaná životním osudům francouzského krále Filipa IV. Sličného.