První Přemyslovci – temné 10. století - přednáška dr. I. Fridrichové – Sýkorové

První Přemyslovci – temné 10. století

Nikdy člověk neví tolik, aby se nemohl dozvědět víc. Tomuto prokletí se říká zvědavost a je nám lidem vlastní, prostě jsme se s ní narodili. Jsou však mezi námi tací, jejichž zvědavost se obrací k dějům dávno minulým. Pro ně jsme si v Městské knihovně v Poličce připravili další setkání s minulostí, tentokrát s temným 10. stoletím země Čechů.

Co by to však bylo za setkání, kdybychom si povídali jenom o prvních Přemyslovcích, porozhlédneme se i za hranicemi, Evropa byla i v minulosti relativně malým dvorkem. Doba vzniku českého státu byla stejně „mezinárodní“ jako je ta naše, jenom komunikace byla těžší a cestování pomalejší a mnohem náročnější. Přesto, nebo právě proto byla Evropa protkána sítí vzájemných vztahů a vazeb, které významně ovlivňovaly dění v jednotlivých regionech.

Bylo by velkým omylem si myslet, že území „kmene“ Čechů bylo jakousi nevýznamnou periférií dějin, za současnou zdrženlivost a sebepodceňování vděčíme bohužel až moderním elitám, které si z nepochopitelného poklonkování „silnějším“ vytvořily program, pohříchu velmi krátkozraký a nepřinášející prospěch celku. Ještě štěstí, že se v naší minulosti vyskytovali i lidé, které neoslepovala jenom vidina osobní moci a bohatství. Na ty dnes vzpomínáme, někteří proklouzli i do učebnic dějepisu. O těch druhých se už nemluví. Tak to má být, stejně by nebylo co říci.

Vznik našeho státu je neodmyslitelně spojen s Přemyslovci, resp. s rodinou knížete Bořivoje. Osudy jeho blízkých byly někdy věru tragické, manželka Ludmila a vnuk Václav byli dokonce zavražděni. Boj o moc je tvrdý a nelítostný. Ale těm, kteří jej přežili, umožnil vybudovat něco, co přetrvalo staletí a co nám, lidem 21. století, stojí za to si připomínat. Temné století bylo nejenom pro Čechy dobou vzniku. Byla to doba tvrdá a krvavá, na druhou stranu to byla doba, která přinesla velkou změnu, a co víc, tato změna se ukázala býti použitelnou. Těm, kterým bylo žít v temném století, nebylo do řeči, ti, co nesli odpovědnost, někdy platili svými životy. Inu temný středověk…

O trampotách rodiny knížete Bořivoje, osudech jeho manželky, snachy, synů a vnuka, tedy o době přelomu 9. a 10. století si něco povíme ve středu 8. března 2017 v 17:30 hod. a o osudech dalších potomků, kteří byli všichni nositeli jména Boleslav, pak ve středu 29. března 2017 v 17:30 hod. v čítárně Městské knihovny v Poličce, kde se na vás bude těšit přednášející dr. I. Fridrichová-Sýkorová.