Břetislav I. – český Achilles - přednáška dr. I. Fridrichové – Sýkorové

Cyklus Přemyslovská knížata

Břetislav I. – český Achilles

Nebylo jednoduché se prosadit, pokud jste měli tu smůlu, že vaši rodiče nedodržovali pravidla a společenské normy. Pokud však váš tatínek nakonec skončil jako neomezený vládce Čechů, potom mohl váš osud nabrat netušených směrů.

Velmi slavný a úspěšný kníže Břetislav I. (1034-1055) byl levobočkem, navíc jeho matka Božena byla neurozená. Pokud by se synové Boleslava II. Pobožného tak usilovně nesnažili o vyhlazení vlastních příbuzných, potom by náš hrdina prožil patrně svůj život mimo pozornost kronikářů, a tím pádem i historiků. Po letech bratrovražedných bojů však Břetislav zůstal jediným mužským příslušníkem vládnoucí dynastie ve své generaci. Kníže Oldřich, jeho otec, musel konat, což pro tohoto muže činu asi nepředstavovalo žádný problém.

Synek z dobré rodiny, ovšem nemanželského původu, nebyl přímo ideální ženich, ale s tím si Oldřich poradil. Na světě byl slavný svinibrodský únos a láska jako trám. Rodinná idyla sice netrvala bez menších vad na kráse neustále, ale poté co Oldřich nechal opakovaně zavřít bratra, vyvraždil pár neposlušných družiníků, vyhnal syna a zemřel následkem mrtvičného záchvatu, začalo se pro Břetislava blýskat na lepší časy. Slepý a zmrzačený strýc Jaromír se v jeho prospěch vzdal vlády, potom ho zavraždil najatý vrah a Břetislav se ujal vlády v Čechách a na Moravě. Sice už nebyl sám, měl už dva syny, ale nemluvňata či batolata straší jen malověrné.

Do čela země v osobě tohoto panovníka nastoupila skutečná státnická osobnost, které tehdejší Čechové vděčili za léta klidu a rozvoje. Samozřejmě, že se občas i válčilo, ale to bylo v 11. století jaksi samozřejmé. České knížectví po dobách vážných zmatků opět vzkvétalo, Břetislav budoval středoevropskou mocnost, času a schopností měl dost a dost, vládl dobře a vládl rád.

I po staletích je o čem mluvit a pokud budete mít zájem, přijďte do čítárny Městské knihovny v Poličce ve čtvrtek 12. ledna 2017 v 18:00 hod. Uvaříme čaj, zapálíme svíčky a budeme si povídat o knížeti Břetislavovi I.