Století přemyslovských králů – Přemysl Otakar II. - přednáška dr. I. Fridrichové – Sýkorové

Polička je jedním z mála míst v republice, které se může pyšnit dochovanou zakládací listinou, tedy dokladem právního aktu, který se v Čechách natrvalo uchytil během 13. století. Byla to doba velkých změn a zvratů, doba přemyslovských králů, kdy si český stát zažíval jedno ze svých vrcholných období. Bohatá země s velmi šikovným obyvatelstvem jakoby kvetla pod rukama. A ty nejvýše postavené ruce patřily pátému českému králi Přemyslu Otakarovi II., který svými schopnostmi rozkvětu napomáhal, seč mu síly stačily.

Tento král byl nejenom patřičně schopný, ale i sebevědomý a ve své době i nesmírně slavný. S oblíbeností to však už bylo výrazně horší. Závist kvete v každé době a jemu bylo co závidět. Nikdy se už asi nedozvíme, co ho vedlo k tomu, že dráždil právě se rodící skupinu vysoké šlechty, která velmi ráda zapomněla na kořeny svého původu a plnou parou přecházela k dědičnému držení původně královského majetku. Ačkoliv byly snahy mocných šlechtických rodů více než logické a pochopitelné, král Přemysl se s nimi nehodlal smířit a systematickými zásahy se snažil moc šlechty omezit. A v tom neodhadl dostatečně své síly. Nakonec se mu domácí nepřítel spojil s tím zahraničním a byl konec. V případě krále Přemysla více než tragický, tento slavný válečník nepřežil svoji poslední bitvu. Po jeho smrti se z kvetoucí země stalo spáleniště sužované hladomorem nebývalých rozměrů.

Přesto, nebo právě proto, je tento poněkud cholerický král považován za jednoho z největších přemyslovských králů. Možná, že i právem. Každopádně stál u založení Poličky, což je docela pádný důvod k tomu, abychom si ho připomenuli přednáškou dr. I. Fridrichové-Sýkorové, která se bude konat ve čtvrtek 3. listopadu 2016 v 18:00 hod. v čítárně Městské knihovny v Poličce.