Olomoucká vražda - přednáška dr. I. Fridrichové - Sýkorové

Olomoucká vražda

Vražda je čin obecně velmi zavrženíhodný.  Není na ní nic pěkného a hlavně až posléze si každý rozumný člověk uvědomí, že takovýto nevratný čin byl vlastně zbytečný, že vždycky existuje několik mnohem lepších řešení. Ale už je pozdě a viník musí být potrestán. Nebo nemusí? Jak kdy …

V případě, že obětí vraždy je panovník, potom se jedná o katastrofu, a nejenom jeho, ale celé země. Alespoň ve středověku tomu tak bylo. Jedna z takových katastrof se v našich dějinách udála 4. srpna 1306 v Olomouci. Obětí se stal poslední příslušník domácí vládnoucí dynastie Přemyslovců, král Václav III. Vrazi, či jejich chlebodárci, však zůstali bez trestu. A trůn českých králů osiřel, respektive se stal vítanou destinací pro mnoho tehdejších mocných.

I po staletích není olomoucká vražda spolehlivě vyjasněna a pravý viník stále uniká spravedlnosti, podezřelých je mnoho, možná až příliš mnoho. Kdo stál za vraždou posledního Přemyslovce? Byl Václav obětí spiknutí mocných, nebo šlo o náhodu, resp. vyřizování si osobních účtů. Nevíme a asi už to nikdy s jistotou nezjistíme. To však nic nemění na skutečnosti, že tento temný okamžik našich dějin nebývale změnil životy Čechů a nasměroval jejich osudy do víru vysoké evropské politiky. Současníci olomoucké tragédie patrně o takovýto překotný vývoj nestáli, ale nikdo se jich na nic neptal, v tom se dějiny moc nemění.

O olomoucké vraždě se bude mluvit 4. srpna 2016 v 18:00 hod. v čítárně Městské knihovny v Poličce, tradičně se sklenkou čaje a beze zbraní.

Ivana Fridrichová-Sýkorová