Oslavy starých Čechů – oslava první: zavraždění sv. Václava

Oslavy starých Čechů

Všechno, co člověk dělá, si musí předem pečlivě promyslet a připravit. Nejinak tomu je i v případě oslav a svátků. Proto jsme se i my v Městské knihovně v Poličce rozhodli, důkladně připravit na jeden z nejdůležitějších svátků měsíce září, tedy svátek sv. Václava, který se, možná omylem, dostal i mezi státní oslavy našeho moderního státu.

Co však stálo na počátku? Proč si vlastně připomínáme boleslavskou bratrovraždu a jak do tohoto schématu oslav zapadá velké vraždění na Libici? Odpovědi na jednoduché otázky bývají zpravidla složité. Nejinak je tomu i v případě zářijových hodokvasů starých Čechů, které se často měnily v krvavá dramata.

Jak jinak, medovina tekla proudem, popíjející Čechové ztráceli zábrany, v alkoholovém opojení tu a tam došlo k nehodě. A na počátku středověku byly ty nehody nadmíru krvavé a umíralo při nich poměrně dost lidí. Zůstává otázkou, zda bychom dnes měli nějaké dějiny, nebýt odvěké záliby našich předků v medovině a kvasu, i tak lze totiž nahlížet na klíčové okamžiky naší národní historie, tedy na zavraždění knížete Václava v r. 935 a vyvraždění Slavníkovců v r. 995.

Na druhou stranu je však třeba dodat, že nic v lidském životě není černobílé a jednoduché, takže pokud budete mít zájem, přijďte si poslechnout dvě přednášky o nepřehlédnutelných událostech našich raných dějin, které se odehrály během velkého hodokvasu na konci září, možná v medovinovém opojení hlavních aktérů.

První setkání jsme naplánovali na 9. června 2016 v 18.00 hod. v čítárně Městské knihovny v Poličce, kde se budeme nad sklenkou čaje věnovat osobě sv. Václava, věčného knížete země Čechů, jedné z nejzáhadnějších osobností vládnoucí dynastie Přemyslovců.  Podruhé se setkáme 23. června 2016, jak jinak než ve stejnou dobu, tedy v 18.00 hod., a na stejném místě, ovšem s čerstvě uvařeným čajem, abychom si přiblížili faktický vznik českého raněstředověkého státu Čechů, který doprovázel třesk zbraní a velké vraždění. Medovinu už asi pili jenom vítězové…