Co je člověk? /přednáška Ivany Fridrichové - Sýkorové/

Co je člověk?

Dějiny lidského rodu (rodu Homo) představují ve vývoji naší Země nepatrný okamžik. Co je několik milionů let proti věčnosti miliard. Přesto a právě proto je člověk hodný bedlivé pozornosti.

Jsme výsledkem miliony let trvajícího procesu bioevoluce, tedy jsme tvorové s nejsložitější stavbou těla v živočišné říši. Navíc rod Homo disponuje nejsložitěji uspořádáným mozkem, který nám lidem umožňuje myslet, přemýšlet, učit se a ovlivňovat svět, který nás obklopuje.

Míra ovlivňování okolního světa, tedy lidská kultura, je dar, v průběhu věků více či méně člověkem užívaným, kterým se lišíme od ostatních živočichů.

Způsob chování člověka a jeho aktivní role v uzpůsobování si přírody je to, co nás v konečném důsledku odlišuje a vyděluje, tedy vyhání z ráje. Ovšem na druhé straně nám umožňuje budovat a vytvářet vlastní svět, což v mnohém nemusí být nikterak záviděníhodné. Jde jen o míru a zvolené prostředky. Pokud chceme odpovědět na otázku „Co je člověk?“, musíme se nejprve vrátit ke kořenům vlastní kultury, tedy k úplným červánkům lidstva a pokusit se porozumět důvodům a pohnutkám našich nejstarších předků, které je donutily mírně se vzepřít zákonitostem a pravidlům vývoje živých organismů na Zemi.

Městská knihovna v Poličce nabízí od listopadu t. r. cyklus přednášek o nejstarší minulosti lidstva. První přednáška tohoto cyklu bude věnována vzniku člověka a jeho kultuře. Kdo jsme, odkud jsme přišli a kam směřujeme? Pokud chcete znát odpovědi na tyto otázky, rádi se s vámi setkáme v úterý 24. listopadu 2015 v 18.00 hod. v čítárně poličské knihovny.

PhDr. Ivana Fridrichová-Sýkorová, Ph.D.