Zadejte dotaz pro vyhledání :
Půjčovní doba :
dospělí |  děti

 

Po  8:00  18:00
Út   -
St  13:30  18:00
Čt   8:00  18:00
8:00 16:00
So 9:00 11:00
Ne 14:00 17:00

Úvodní stránka

LiStOVáNí - Mé dětství v socialismu

 U příležitosti 25. výročí Listopadu 1989 desítky známých osobností  připravily mozaiku příběhů, emocí a vzpomínek na svá dětská léta v období socialismu. Zavzpomínejte s nimi na dobu, která měla trvat na věčné časy.  Děti dokážou ze své perspektivy mnohem intenzivněji vnímat absurditu, nesmyslnost i krásu. Patříte také mezi děti socialismu? Pak ve vás vtipné, dojemné, mrazivé a originální texty zaručeně vyvolají proud vašich vlastních vzpomínek, emocí a zážitků z té doby. Nebo jste se narodili až po sametové revoluci? Potom zůstanete v úžasu nad tím, v čem vaši rodiče museli každodenně žít a jak moc se tehdejší svět lišil od dnešního.

Účinkují: Pavel Oubram (alt. Gustav Hašek) a Věra Hollá.

Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji v knihovně na oddělení pro dospělé. Vstupné 100Kč/ 50 Kč.

 

LiStOVáNí uvádí knihu Mé dětství v socialismu na turné po ČR

Krátce po svém křtu se kniha Mé dětství v socialismu vydává na turné po České republice. V mnoha městech dostanou povídky dramatické obrysy, divákům se představí v rámci cyklu scénických čtení LiStOVáNí. Nejen nostalgické vzpomínání ale hlavně zábavu, možnost popovídat si o svých vzpomínkách a odnést si zbrusu novou knihu i s podpisem autora mají diváci během celého listopadu. 

Autory povídek tvoří zajímavá směsice osobností, která už sama o sobě stojí za povšimnutí. Jsou mezi nimi herec Tomáš Hanák, novinářka Daniela Drtinová, umělec a podnikatel Michal Horáček, ale třeba i David Gaydečka – pořadatel hudebního festivalu United Islands nebo architekt a herec David Vávra.

Seznam autorů najdete zde: www.detstvivsocialismu.cz/autori

Ján Simkanič, iniciátor a editor ojedinělého projektu Mé dětství v socialismu, u příležitosti 25. výročí listopadu 1989 připravil výjimečnou sbírku vzpomínek více než 60 známých i méně známých osobností, kterou v tištěné podobě vydává nakladatelství BizBooks. Ohlížejí se společně za svými dětskými léty strávenými v období socialismu od 50. do 80. let a jejich vyprávění vytváří mimořádně pestrou mozaiku nabitou originálními příběhy, díky nimž pocítíte tehdejší atmosféru mnohem silněji než při studiu jakýchkoli historických analýz. 

Rozhovor s Jánem Simkaničem o DĚTSTVÍ V SOCIALISMU a nejen o něm

Nápad napsat tuto knihu vznikl náhodně, či bylo vše cíleno právě k 25. výročí Sametové revoluce? 

Celé je to jedna velká náhoda. Prostě jsme to udělali, jak se teď říká. A to všechno jen díky nadšení a pomoci spousty lidí, kteří uvěřili, že je to dobrý nápad. Vlastně i to 25. výročí nám do cesty podstrčil osud. 

 

Co vy sám jste dělal v listopadu ´89? 

Bylo mi jedenáct a koukal jsem na televizi. Zcela fascinovaně. Doma, ale i ve škole během vyučování. Tušil jsem, že jde o něco naprosto mimořádného a nemohl jsem si to nechat ujít. S ostýchavou chutí být součástí dění jsem pak nosil i trikolóru a v metru pozoroval ostatní, jestli si toho všimnou. S tátou jsme taky jednou byli v Jindřišské ulici z bezpečné vzdálenosti pozorovat demonstraci na Václaváku. Byl to můj první vědomý kontakt s veřejným životem a už mě to nepustilo.

 

Podle čeho jste vybíral autory? 

Nejdřív jsem si oťuknul pár kamarádů, byli to většinou novináři, psavci, lidi kolem internetu, mí obvyklí podezřelí. Když nečekaně rychle souhlasili, odvážil jsem se na další. Umíš psát? Je pravděpodobné, že si něco pamatuješ a nebude to banální? Vlastně stačilo jen tohle. Spousta mě neznámých se přihlásila sama a jsem za to rád.

 

Jakou vidíte rozličnost mezi texty? 

Liší se hodně. Něco je jen drobný postřeh, detail, někdo na to šel dost komplexně. Máme rozptyl od 50. až do konce 80. let, což se odráží i ve stylu, podání, preferencích i reáliích. Když říkám, že je to pestrá mozaika, není to klišé, naopak právě za to jsem vděčný nejvíc.

 

Kniha vychází k 25. výročí 17. 11. 1989. Co si myslíte, že se od té doby změnilo? 

Na takovou odpověď by musela asi vzniknout knížka delší, než je samotné Dětství. Ale fascinuje mě, že po 25 letech je část společnosti schopná a ochotná prodělávat mentální regres. Je v tom něco psychoanalyticky přitažlivého.

 

Co dětství současných dětí, jak na to pohlížíte? 

Proti nám mají neuvěřitelnou míru příležitostí a podnětů a zároveň, paradoxně, v něčem přišly o část svobody a bezstarostnosti, jejich život je mnohem víc organizovaný, pod kontrolou a svázaný pravidly "bezpečnosti". 

 

Co všechno se chystá s vydáním knihy? 

Úplně stačí, když si představím přípravy křtu, kde bude asi rekordní počet autorů v dějinách socialistického vzpomínání. Ale některé povídky vyjdou v novinách a časopisech, ve vysílání Radiožurnálu budete moci knížku vyhrát, naplánované jsou rozhovory, jedno setkání u té příležitosti by se mělo odehrát dokonce i v Bruselu. Já ale doufám, že se hlavně začne společně vzpomínat a vyprávět. 

 

Těšíte se na listopadové turné s LiStOVáNím? 

Kdyby mi někdo na začátku letošního června říkal, že přesně 17. listopadu 2014 budu v pražském divadle Minor koukat na představení podle knížky, kterou mám na svědomí, doporučil bych mu obklad a chlazené nápoje. Takže jsem neuvěřitelně zvědavý, vlastně se nemůžu dočkat. 

 

Rozhovor vedl Ján Simkanič.


zpět

rss    | Městská knihovna Polička 2008 | Návštěv :