Zadejte dotaz pro vyhledání :
Půjčovní doba :
dospělí |  děti

 

Po  8:00  18:00
Út   -
St  13:30  18:00
Čt   8:00  18:00
8:00 16:00
So 9:00 11:00
Ne 14:00 17:00

Úvodní stránka

Olejotisky Rostislava Krámského a jejich vznik

  Olejotisk je stará fotografická technika, kterou vynalezl roku 1904 G. E. H. Rawlins, proto se často nazývá „Rawlins print“ nebo také „oil print“. Olejotisk má svůj název podle olejové barvy, která se nanáší na papír a tak vzniká obraz.

 Olejotisk patří mezi tzv. „Ušlechtilé tisky“. Jsou to tisky, kde je výsledný obraz ovlivněný ručním zásahem natolik, že není možné udělat dva identické výtisky. Kromě olejotisku existuje celá řada historických fotografických technik, které v dnešní době prožívají renesanci. Jsou to například bromolejotisk, gumotisk, uhlotisk, Van Dyke, platinotypie, kyanotypie, Daguerrotypie atd.

 Ze všech těchto technik, podle mého názoru, umožňuje olejotisk (společně s podobným bromolejotiskem) nejzásadněji ovlivnit výsledek, tedy dává mi nejvyšší svobodu dosáhnout výsledku podle mých představ. Ostatní techniky jsou techniky více-méně celoplošné nebo doba od zásahu k výsledku je třeba i několik hodin. Jedinečnost olejotisku je v tom, že je to technika „instantní“, tedy obraz vám vzniká přímo pod rukama, jako když malujete obraz. Máte tedy okamžitou kontrolu a možnost obraz dotvořit podle svých představ.

 Je to technika časově dost náročná. Jeden list zpracovávám více než týden. Samozřejmě, že lze zvýšit produktivitu současným zpracováním více listů.

 Stručně jde o tento postup:

- Příprava akvarelového papíru

- Nanášení emulze, citlivé na UV záření

- Sušení emulze

- Příprava negativu

- Osvit

- Vypírání zcitlivující látky

- Sušení matrice

- Namáčení matrice

- Nanášení barvy

- Sušení hotového obrazu

- Vyrovnávání obrazu


zpět

rss    | Městská knihovna Polička 2008 | Návštěv :