Vernisáž výstavy El Greco – Olejotisky Rostislava Krámského

Rostislav Krámský – olejotisky: EL GRECO

V říjnu v knihovně vystavíme soubor olejotisků Rostislava Krámského, rodáka z Broumova a fotografa, který se zabývá olejotiskem. Umělec představí fragmenty obrazů s motivy apokalyptických výjevů od středověkého malíře El Greca, které zpracoval olejotiskem.V této sérii jsem zpracoval fragmenty obrazů malíře El Greca, vlastním jménem Doménikos Theotokópulos. Téma jsem si vybral z několika důvodů. Za prvé jsou obrazy El Greca po technické stránce vhodné pro zpracování olejotiskem, pak mne zaujal motiv - nejde mi o náboženství, ale o působivé apokalyptické výjevy. A v neposlední řadě mne po přečtení životopisu El Greca oslovila jeho morálně pevná osobnost,“ uvedl autor ke své výstavě.

"Olejotisk je stará fotografická technika, kdy se vytvoří neviditelný obraz, na který se štětcem nanáší olejová barva. Obraz potom lze rozmazat, zamazat nebo přemalovat. Jedná se o ruční techniku, každý kus je tedy neopakovatelný originál,“ popisuje techniku Rostislav Krámský.

Svoji první výstavu měl Krámský v březnu 2011 na Staré radnici v Broumově. Následovaly výstavy v Hradci Králové, Špindlerově Mlýně a v Praze. Nyní jej čeká Polička. Výstava bude v prostorách knihovny zahájena za přítomnosti autora výstavy v pátek 3. října 2014 v 18 hodin a k vidění bude do 31. října 2014.