Online výtvarný projekt - Divadelní klub se promění v ateliér

Zprostředkovat veřejnosti zážitek z procesu tvorby výtvarného díla se rozhodla trojice umělců z Poličska. Vznikající malby multimediální umělkyně Veroniky Bromové, ilustrátorky Veroniky Jílkové a designéra Štěpána Jílka budou moci lidé sledovat v poličském Divadelním klubu nebo na internetu v pohodlí domova. Organizátoři akce z Městské knihovny v Poličce si slibují, že do tvorby umělců vstoupí vnější vlivy prostřednictvím diskuze či komentářů on-line přenášeného videa. Výtvarný experiment se v Poličce uskuteční poprvé, a to ve středu 11. prosince 2013.

„Chceme se pokusit přenést tvůrčí proces do virtuálního prostoru. Částečně lze vnímat akci jako happening, ale půjde zejména skloubení tří jedinečných uměleckých postupů, které mohou být ovlivněny vstupy zvnějšku,“ uvedl Jan Jukl, ředitel poličské knihovny.

Podmínky pro tvorbu budou pro všechny tři umělce shodné – stejně velké plátno, jeden „ateliér“ i rovnocenná nabídka materiálů a samozřejmě shodné téma. Umělecký počin ovšem počítá s faktem, že externí vlivy jako poznámky kolemjdoucích, nebo komentáře na internetu jednotlivé umělce ovlivní odlišnou měrou. Díky přenosu zrodu uměleckého díla po síti sítí přesáhne projekt „11-12-13 on-line“ region. Tvůrčí proces budou moci lidé po celém světě sledovat, případně do něj i určitým způsobem vstupovat.

Umělci začnou pracovat na svých plátnech v 10 hodin dopoledne. Ve stejný čas se spustí i vysílání Knihovna TV na www.livestream.com/knihovnatv a otevřou se dveře divadelního klubu veřejnosti. Autoři budou mít na vytvoření díla dvanáct hodin času. Výsledek celodenní práce následně představí při vernisáži společné výstavy v poličské knihovně. Kromě děl, jejichž vznik byl veřejně sledován a komentován, vystaví trojice ještě další své práce.

Kontakt:

Jan Jukl, ředitel Městské knihovny v Poličce, tel:775362185, email: jukl@knihovna.policka.org, www.knihovna.policka.org/

Více o umělcích:

Veronika Bromová působí od roku 2001 jako vedoucí pedagog Školy nových medií II. - fotografický a digitální obraz na Pražské akademii výtvarných umění. Získala první místo v konkurzu na reprezentaci ČR na 58. Benátském bienále současného umění v roce 1999. Je držitelkou Grammy 95 – Česká republika v kategorii nejlepší CD obal (Šum Svistu). Je spoluzakladatelkou galerie Home, vede workshopy a pořádá sympozia v Galerii Kabinet Chaos ve Stříteži.

Veronika Hrčková – Jílková pracuje jako ilustrátorka na volné noze. Mezi její práce patří ilustrace pro  nakladatelství Argo - kniha Hliněný tygr – Nepálské legendy a mýty (2007), nakladatelství Mezera – kniha Medaile za vytrvalost a kniha Nezahrada (2008) i nakladatelství Tympanum – audiokniha Stařec a moře (2008). Zároveň je zpěvačkou skupin Mužy, Zmyje a herečkou divadla Toto Praha.

Štěpán Jílek pracuje jako designér. Jeho návrh chodítka obdržel prestižní cenu vynikající výrobek roku – dobrý design pro „chodítko“ (1994). Dva z jeho návrhů jsou publikovány v titulu Český design 01/ Czech Design 01. Mezi jeho další zájmy patří 3D počítačová grafika a fotografování. Vytvořil mj. také grafitti pro Střední odbornou školu v Poličce (2012).

Městská knihovna v Poličce se výstavám výtvarných děl a fotografií věnuje pravidelně 8 let. Patří k zajímavým výstavním prostorám, neboť díky volné dostupnosti zhlédne velké množství lidí. Snaží se kombinovat kvalitní, zejména fotografické, umění celorepublikového významu s projekty regionálního charakteru, např. Mladá poličská fotografie, Sebrané umění. Nabízí se zde také prostor pro podporu začínajících regionálních umělců. Výstavnictví se v poličské knihovně věnuje Ludmila Homolová. homolova@knihovna.policka.org
Poličská knihovna on-line vysílá nejrůznější akce od besed po čtení dětem. Kanál Knihovna TV vznikl před dvěma lety, záznamy lze sledovat i na youtube. http://www.livestream.com/knihovnatv, http://www.youtube.com/user/knihovnatv