LISTOPADÁNÍ

Prvního listopadu bude v Poličce zahájen další ročník tradičního programu s názvem Listopadání. Jeho organizátory jsou občanské sdružení Pontopolis a Městská knihovna. Listopadání návštěvníkům nabídne akce zaměřené na český underground i projekty, které vznikly v době komunismu, ale neměly ve své době šanci dostat se k veřejnosti. Mnohé akce mají nejen pobavit, ale zároveň lidem připomenout, že život v komunistickém období nebyl zdaleka tak růžový, jak se možná mnohým lidem jeví dnes. „Není to náhoda, neboť právě v listopadu si připomínáme konec komunistického režimu. Považujeme za podstatné lidem paměť stále oživovat. Letos se nese program i ve znamení vzpomínky na vloni zesnulé osobnosti Václava Havla a Ivana Jirouse,“ řekla organizátorka Ludmila Homolová z poličské knihovny.
Vrcholnou akcí Listopadání bude unikátní výstava známého fotografa Pavla Váchy. Ten v poličské knihovně vystaví téměř neznámé fotografie Václava Havla. „Fotografie pocházejí z let 1963-2011, některé z nich nebyly nikdy vystavované,“ upřesnil Vácha. Prohlédnout si fotografie Václava Havla budou mít návštěvníci knihovny až do konce prosince, ovšem jen 1. listopadu od 18:00 hodin výběr ze svého archivu okomentuje autor fotek Pavel Vácha. Na vernisáž v knihovně naváže film Občan Havel, který bude ke zhlédnutí v režisérské verzi v Divadelním klubu. V průběhu měsíce budou k vidění další dva filmy: P. F. 77 v hlavní roli s Vlastou Chramostovou a odpočinková klasika Báječná léta pod psa.
Na své si přijdou i obdivovatelé prvního muže českého undergroundu Ivana „Magora“ Jirouse, 7. listopadu na něj zavzpomíná František „Čuňas“ Stárek a to prostřednictvím besedy s videoprojekcí od 20:00 hodin v Divadelním klubu. Hudebně atmosféru dokreslí Josef „Bobeš“ Rӧssler, bývalý člen legendárních kapel Plastic People a DG 307.
Chybět letos nebude ani oblíbený tradiční retroples - stylový hudební večírek v kostýmech: v pátek 9. listopadu se Divadelní klub promění na Cavern Club Liverpool roku 1963, zahrají tedy legendární (Golden) Beatles. Ochotnický spolek E. Vojana z Brněnce pak přijede do Divadelního klubu v sobotu 17. listopadu a předvede hru s příznačným názvem Komunismus (W. Klimáček).
Netradiční beseda pak proběhne ve středu 28.11. Jejím hostem bude Jiří Stránský (mimo jiné autor románů Zdivočelá země a Štěstí), který ze zdravotních důvodů nemůže cestovat, ale pohovoří o své tvorbě prostřednictvím kamery a plátna, to vše naživo online.
Více informací o akcích na www.pontopolis.cz, www.knihovna.policka.orJedinečné fotografie Václava Havla, filmové vzpomínky na Ivana Martina Jirouse či hudební vystoupení Josefa Bobeše Rӧsslera, bývalého člena Plastic People, i tradičně oblíbený Retroples: to vše a mnohé další je součástí letošního programu poličského Listopadání.