Zadejte dotaz pro vyhledání :
Půjčovní doba :
dospělí |  děti

 

Po  8:00  18:00
Út   -
St  13:30  18:00
Čt   8:00  18:00
8:00 16:00
So 9:00 11:00
Ne 14:00 17:00

Úvodní stránka

Beseda s Jiřím Stránským ZRUŠENA !!!

Spisovatel, scenárista, novinář a překladatel, vešel do širšího povědomí zásluhou televizního seriálu Zdivočelá země a filmu Bumerang.

Zajímavý rozhovor:

http://magazin.ceskenoviny.cz/zpravy/jiri-stransky-se-pro-literaturu-rozhodl-v-komunistickem-vezeni/672553&id_seznam=742

Jiří Stránský se narodil roku 1931 v protikomunisticky a protifašisticky zaměřené rodině. Ze studií na gymnáziu byl těsně před maturitou z politických důvodů vyloučen. Živil se pak manuálně až do odvodu do lidové armády k PTP útvarům. V lednu roku 1953 byl zatčen a obviněn z velezrady. Za tento vykonstruovaný zločin byl komunistickou justicí odsouzen na osm let vězení. Ve vězení prošel několik pracovních táborů včetně jáchymovských uranových dolů. Po propuštění se živil jako kopáč, později externě spolupracoval jako asistent s filmovým studiem Barrandov. V prosinci 1973 byl ale znovu zatčen a na podzim 1974 odsouzen pro údajné nedovolené machinace na tři a půl roku do vězení (podmíněně propuštěn po polovině trestu). Po propuštění pracoval jako jevištní technik a jevištní mistr Státního souboru písní a tanců. Po roce 1989 byl vedoucím zahraničního oddělení Českého literárního fondu.


Stránského tvorba vychází ze zkušenosti člověka, který byl za komunistického režimu dvakrát ve vězení. Napsal řadu próz (mimo jiné Povídačky pro Kláru, Perlorodky, Zdivočelá země, Aukce, Přelet, Tichá pošta) a scénářů (Tábor Černého delfína, Bumerang, Kousek nebe a další). Je rovněž spoluautorem dokumentu Ztráta paměti. Píše rozhlasové hry, fejetony a překládá z angličtiny. Z jeho poslední tvorby jsou to: , Srdcerváč 2005, Stařec a smrt 2007, Oblouk 2009.
Na své bolestné zážitky se přitom nedívá s hořkostí, ale mnohdy s úsměvem. O svém životě v lágrech řekl: “Bez humoru by se to tam ale vůbec nedalo přežít, a navíc jsme byli v době našeho věznění hodně mladí...” Humor však nepřekryje naléhavé varování: kéž už nikdo nikdy nebude muset zažít podobnou věc znovu!
V jeho dílech je přítomno především zamyšlení nad pojmy jako “mravnost” a “semknutost”, dovolávání se “paměti”, jejíž ztrátu by nemělo dovolit svědomí. A vedle apelu na individuální vědomí těsně svázané s historickými událostmi silně zaznívá téma svobody.

Středa 21. září 2011 od 19:00 hodin v Centru Bohuslava Martinů, vtsupné 30,- Kč


zpět

rss    | Městská knihovna Polička 2008 | Návštěv :