Petra Hůlová - Strážci občanského dobra

Hlavní postava nového románu vnímá předlistopadový svět jako sice nedokonalý, ale nejlepší ze všech možných světů, zatímco proměnu společnosti po roce 1989 vnímá jako dobu plnou tolika omylů, že cítí potřebu aktivně a třeba i násilím vnutit ostatním svou představu o společenském dobru. Román upozorňuje na to, že na všechno lze nahlížet ze zcela odlišných úhlů pohledu. Co pro jednoho člověka znamená nové možnosti a svobodu, může druhému člověku přinášet úzkost, prázdnotu a beznadějný pocit chaosu.
Sama autorka se o své tvorbě vyjadřuje takto: „Já se psaním vyrovnávám s určitými tématy a životními etapami, kterými procházím. Literatura je pro mě formou komunikace, snažím se vést dialog jak se čtenáři, tak sama se sebou. Každou knížkou by měl být člověk ochotný riskovat, aby to mohlo za něco stát.“

Prozaička Petra Hůlová poprvé vstoupila na českou literární scénu v roce 2002, kdy vyšla kniha Paměť mojí babičce. Děj románu, který Hůlová napsala ve dvaadvaceti letech, se odehrává v Mongolsku, osou příběhu je strhující vyprávění žen tří generací o všem, co v životě viděly, zažily, protrpěly. Kniha obsadila první místo v anketě Lidových novin Kniha roku 2002 a získala cenu Magnesia Litera 2003 za Literární objev roku. Následovaly knihy Přes matný sklo, Cirkus Lés Memoires z prostředí New Yorku, Umělohmotný třípokoj a Stanice Tajga (Cena Jiřího Škvoreckého).

Úterý 8. března od 18:00 hodin v čítárně Městské knihovny Polička.